СБУ порушила справу на українських військових через провальну спробу викрадення російського літака

Коментарi:

Служба безпеки України розслідує кримінальну справу через неуспішну спробу українських військових викрасти російський літак.

Як пише Українська правда, з квітня по липень 2022 року кілька чоловіків, серед яких був військовий Сил спеціальних операцій, колишній розвідник Роман Червінський, цивільний айтішник, представники СБУ та Повітряних сил, намагалися завербувати російського пілота і вмовити його перегнати в Україну військовий літак.

Вони розробили план, який, за словами учасників операції, передбачав, що росіянину дадуть "квадрат", в якому він обумовлений влетить у повітряний простір України.

Перед російськими диспетчерами пілот мав імітувати аварію. Україна б оголосила про взяття пілота в полон. Росіянин та його родина отримали б гроші та нові документи.

Крім того, готуючи операцію, українські військові та силовики випитували у російських пілотів інформацію про те, хто віддає їм накази, де вони виконують свої завдання, хто займається їхньою роботою тощо.

Водночас, російські спецслужби вели власну гру, намагаючись вивідати в українських військових секретну інформацію. Учасники операції запевняють, що не видавали ворогові жодних даних. За їхніми словами, операцію було погоджено в СБУ та Генштабі.

За домовленістю, росіянин із літаком мав сісти 23 липня на аеродром "Канатове" під Кропивницьким. Проте пілот не прилетів, аеродром того ранку обстріляли російськими ракетами. Один український військовий загинув, було пошкоджено будівлі та військову техніку.

Події операції публічно підтвердив журналіст-розслідувач Христо Грозєв, який фіксував спілкування військових із росіянами, а також співрозмовник УП у Головному управлінні розвідки. Ініціатори операції зверталися до ГУР для співпраці, проте там відмовилися, вважаючи ідею безперспективною.

У серпні 2022 року Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за статтями "державна зрада" та "перевищення влади". Покарання за цими статтями досягає довічного ув'язнення.

За версією слідства, військовий Червінський нібито не погодив операцію із розвідкою, чим перевищив свої повноваження. Він же, як стверджує СБУ, самостійно відправив військових на аеродром для зустрічі літака.

На запит "Української правди" Служба безпеки відмовилася повідомляти деталі справи, посилаючись на таємницю слідства. Сили спеціальних операцій не відповіли на прохання УП про коментар. Офіс президента, якого екс-розвідник Червінський звинувачує у тиску, від коментаря відмовився.

Сам Червінський вважає переслідування політично вмотивованим. Він пов'язує його з так званим "вагнергейтом" – зірваною операцією 2020 року із затримання бойовиків ПВК "Вагнер".

Проте згодом СБУ таки надала "Українській правді" додатковий коментар. Силовики кажуть: від обстрілу, який "спровокували самовільні дії окремих військовослужбовців", загинув командир військової частини, 17 захисників отримали поранення, були повністю знищені 2 бойові винищувачі, злітна смуга та інша техніка та будівлі зазнали значних пошкоджень. Операцію, за твердженням СБУ, "було проведено, незважаючи на зауваження СБУ і без погодження з відповідними державними органами", а ворог нібито отримав інформацію про розміщення особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків.

Зазначимо, Червінський був одним із розвідників, які організували у 2020 році операцію із затримання російських бойовиків групи "Вагнер", виманюючи їх до Білорусі. Там службовці ПВК мали сісти на літак, який згодом українські спецслужби аварійно посадили в Україні.

Ця операція зірвалася, виліт "вагнерівців" відклали, а тим часом їх затримали у Мінську.

Коли ця історія стала публічною, отримала назву "вагнергейт". Декілька розвідників публічно звинуватили Офіс президента в тиску та зриві операції. Серед них був Червінський. Йому разом із кількома колегами анулювали закордонні паспорти та звільнили з розвідки.