Скільки коштує один патрон: руйнування ілюзії щодо вартості озброєння

Коментарi:

Вартість озброєння завжди може шокувати, особливо коли вона просто руйнує уявлення про те скільки насправді коштує звичайний патрон

Час від часу пересічні громадяни починають стикатися з цінами на сучасне озброєння, у результаті чого рівень шоку залежить лише від підготовленості людини. Бо дізнатись, що такий винищувач, як F-16 вже давно не коштує 30-40 млн доларів, а близько 150 млн доларів – це одне, а вартість танка Leopard 2A7 на рівні 27,2 млн доларів за одиницю – інше.

Як й те, що актуальний цінник на гусеничну БМП – близько 10 млн доларів, а сучасної колісної бойової машини – 5 млн. Або що 155-мм артилерійський боєприпас зараз за свіжими контрактами коштує вже 3,3 тисячі євро, а ось високоточний Excalibur – 130 тисяч доларів, повідомляє Defense Express.

Водночас це все одно "великі речі", а що стосовно звичайних патронів? І в цьому випадку у міноборони України розкрили вартість боєприпасів у калібрі 7,62 мм для того, щоб зняти будь-які питання відносно їх вартості. Хоча при бажанні, в цілому виключно для розуміння порядку цін, можливо й самостійно зайти на сайт будь-якого збройового магазину та подивитися скільки коштують патрони на цивільному ринку.

Відповідну актуальну калькуляцію, отриману на запит, у Міноборони України передали виданню "Главком", який оприлюднив наступні дані відносно вартості патронів для ЗСУ:

Автоматний "проміжний" патрон 7,62х39 (для АК, АКМ) – зараз пропонується македонською компанією ATS Group по 0,36 євро за патрон без вартості доставки і строком постачання у другому кварталі 2024 року. Це приблизно 14 грн. Тобто один магазин АКМ – це 420 грн, який, зажавши спусковий гачок, можливо випустити за секунди три.

Але це автоматний "масовий" патрон, у випадку із кулеметним 7,62х54R (для ПК, ПКМ), наприклад, польська компанія AMMOGROM, пропонує їх за 0,415 євро за один і це вже з доставкою у Львів. Тобто це 16,3 грн за один і короб 100 патронів для ПКМ це вже 1633 грн. Українські компанії можуть постачати дорожче у межах 25-30 грн в залежності від об'ємів та строків, бо "потрібно тут й зараз".

Також не варто забувати, що окрім радянських 7,62 є натівські 7,62х51, які є стандартним кулеметним патроном та боєприпасом для снайперських гвинтівок, а до останнього висуваються значно суворіші вимоги щодо якості та кучності. Снайперський 7,62х51 українська компанія "Укроп" пропонує за 65 грн за одиницю. Аналогічні від чеської AKM Group-CZ – 2,40 євро за одиницю або 94,5 грн.

І якщо може скластися враження, що снайперський "цільовий патрон" за 65 грн це "дорого", то справжнім сюрпризом буде вартість патрона українського виробництва .50 BMG для відомих гвинтівок Barrett – 464 грн за одиницю у бронебійному виконанні.

І саме це вкрай важливо, бо увагу звісно треба звертати й на те, що патрони можуть бути звичайними, бронебійними (і з різним бронепробиттям), трасуючим тощо і це також вкрай сильно впливає на ціну.