Правила безпечного користування особистим телефоном

Комментарии:

Від того, наскільки захищений ваш телефон, може залежати особиста безпека.

Ці рекомендації можуть врятувати українців, які нині перебувають в тимчасовій окупації або близько до фронту. І тих, хто передає або хоче передати Силам безпеки й оборони України інформацію про окупантів, їхні дислокацію, переміщення чи інші дані, що їх можуть використати наші захисники.

Російські окупанти часто перевіряють особисті гаджети. Як захистити себе, читайте далі.

Яку інформацію можна зберігати на телефоні?

Телефон не викликає підозри якщо в ньому є:

1) фотографії зі звичайного життя та відпочинку;

2) нейтральне листування з друзями

Абсолютно чистий телефон може стати причиною додаткової перевірки. Якщо ви попередньо видалили більшість файлів чи фотографії, які могли б вам нашкодити, то краще скинути налаштування пристрою до заводських. Бо в окупантів може бути обладнання для відновлення видалених файлів.

Важливо пам'ятати: усю небезпечну інформацію варто видаляти. Зокрема:

  • листування з представниками Сил оборони, контакти, які можуть викликати додаткові питання;

  • фотографії з технікою окупантів чи їх особовим складом;

  • фото чи відео секретних або режимних об'єктів;

  • українську символіку.

Якщо ви співпрацюєте із Силами оборони, найкраще мати для такої роботи інший телефон, яким виключно передаєте інформацію.

Як записувати важливі контакти в телефоні, щоб це не викликало підозр?

Якщо вам треба записати номер телефону, що може викликати підозру в окупантів, використайте наступні поради.

Записи на кшталт «Сергій майор», «Іван батальйон», «Галина медрота» одразу викличуть питання в того, хто може перевірити ваш телефон. Питання можуть викликати й очевидно вигадані імена в телефонній книзі.

Наприклад, Бред Пітт або Анджеліна Джолі. Найкраще маскувати важливі контакти під звичайні, такі, що не привертають уваги: «Олег сусід», «Андрій СТО», «Павло хірург».

Де зберігати «робочий» телефон?

Якщо ви співпрацюєте із Силами оборони, подбайте про безпечний сховок для робочого телефона вдома. Не тримайте його в гаражі чи в підвалі, адже там перевіряють у першу чергу. Місце має бути й доволі безпечним, й інколи навіть очевидним, а не надто секретним.

Як видалити інформацію так, щоб її не можна було відновити

Є низка застосунків, які можна використовувати на вашому телефоні для різних потреб. Але вони можуть викликати багато питань у перевіряльників. Центр національного спротиву радить користуватися додатком Big Defender. Адже, крім того, що він може назавжди видаляти файли, ще має функцію антивірусу та VPN. І ви завжди можете сказати, що використовуєте його з цією метою. Як правильно його встановити та налаштувати, а також більше корисних порад із кібербезпеки читайте на сайті Центру національного спротиву або на сайті Dovidka.info. Водночас завжди дієвим є спосіб скидання телефону до заводських налаштувань. У такому випадку всі файли також будуть видалені з пристрою й окупант не зможе їх відновити.

Як скинути телефон до заводських налаштувань:

Якщо у вас Android

Налаштування > Загальне керування > Скидання > Скинути до заводських налаштувань (назви меню можуть дещо відрізнятися залежно від моделі телефону).

Якщо у вас iOS

Параметри > Загальні > Перенести чи скинути iPhone > Стерти весь вміст і налаштування.

Та майте на увазі, що повністю порожній телефон також може викликати підозру в окупантів.

Які додатки не варто встановлювати на телефон?

Ви маєте завжди звертати увагу на доступи, які просить додаток під час встановлення на телефон. Якщо, наприклад, гра в шахи просить у вас доступ до мікрофона чи до контактів, то варто замислитися, навіщо ті чи інші дозволи розробникам гри. Можливо, вони хочуть встановити на ваш телефон віруси, що збирають інформацію. Про те, що на вашому телефоні вже встановлений шкідливий додаток, можуть свідчити наступні ознаки:

  • проблеми з користуванням телефоном (він починає жити своїм життям);

  • апарат починає перегріватися;

  • телефон розряджається значно швидше.

Усе це є ознаками того, що у вас є шпигунський застосунок і, швидше за все, він несе певну шкоду вашому смартфону. У такому разі потрібно скинути телефон до заводських налаштувань. Адже просте видалення додатка вже не допоможе, бо він міг вбудувати у вашу операційну систему певний шкідливий код. Також потрібно бути обережними з додатками, які просять доступ до геолокації. Поширення інформації про місце вашого перебування дуже небезпечне. Який би додаток не був установлений, ви маєте бути готові відповісти окупантам, навіщо він вам у мирних цілях. Наприклад, зручний інтерфейс, відсутність реклами чи спаму. У вас завжди має бути продумана історія у відповідь на будь-яке питання, яке може поставити окупант, який перевіряє телефон. Відповіді мають бути реалістичними й близькими до ситуації.

І пам'ятайте, якщо ви вирішили допомагати Силам безпеки й оборони України, то в першу чергу потурбуйтеся про власну безпеку. Інструкцію від Dovidka.info у форматі відео дивіться на YouTube-каналі SPRAVDI.

За матеріалами спецвипуску
(Спецвипуск надруковано у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики України. Цей проєкт реалізується за підтримки програми «Український фонд швидкого реагування», яку втілює IREX).