Культурний фронт Південноукраїнської АЕС

Комментарии:

З початком повномасштабного вторгнення працівники Південноукраїнської АЕС виступили єдиним фронтом. На підприємстві започаткували благодійну акцію «Допомога захисникам України».

В її рамках енергетики періодично відраховують свій одноденний заробіток на потреби військових: амуніцію, одяг, технічні засоби і прилади. Та на ПАЕС відкрився ще один фронт – культурний. Свої сили акумулювали творчі колективи Палацу культури «Енергетик». Вони дали низку концертів на користь ЗСУ.

«Від найменших учасників до дорослих артистів – усі в нашому колективі пройнялися національним духом опору. Ми хочемо показати, що українці сильний і незламний народ, що ми поруч з нашою армією. Незважаючи на те, що культура доволі мирна та красива галузь, кожен з нас готовий стати пліч-о-пліч з нашими героями, проявити моральну та матеріальну підтримку, яку збираємо донатами на благодійних концертах», – розповідає художня керівниця Палацу культури «Енергетик» ВП ПАЕС Катерина Селезень.

Шість благодійних концертів після завершення сезону дали на южноукраїнській великій сцені творчі колективи. Серед тих, хто започаткував таку ініціативу, була Людмила Самчинська. Керівниця клубу спортивного бального танцю «Натхнення», депутатка Миколаївської обласної ради та очільниця доброчинного фонду «Берегиня Південь» першою спонукала свій колектив до благодійного заходу. Наприкінці березня, отримавши всі дозвільні документи, «Натхнення» запросило городян і гостей міста на довгоочікуваний концерт. За часи карантину та майже півтора року повномасштабної війни такий захід провели вперше. «Така ініціатива назріла з декількох причин. По-перше, я вважаю, що допомагати нашим воїнам можуть не лише дорослі, а й діти. Ми маємо виховувати підростаюче покоління, воно не може стояти осторонь проблем нашої країни. У своєму колективі ми виховуємо патріотизм. Друга причина – безпосередньо допомога ЗСУ. У порівнянні з першими місяцями війни, зараз збирати кошти надзвичайно важко, а потреб у військових дуже багато. Третя причина – відсутність з відомих причин на сцені Палацу культури концертів. Їх зачекалися і діти, і глядачі. Тому я подумала, подивилась на відомих артистів, які влаштовують благодійні концерти й виступила з такою ініціативою», – говорить Людмила Юріївна.

Після творчого вечора «Натхнення» на сцені Палацу культури «Енергетик» відбулися концерти зразкового ансамблю сучасного танцю «Сакура», зразкового театру естрадної пісні «Галатея» та народного інструментального ансамблю «Візерунки». Ще два заходи організували спільними зусиллями практично всіх колективів, що працюють на базі «Енергетика».

Зусилля довелося докласти чималі. У Палаці культури працює 18 колективів, у яких до війни займалося 730 учасників. На жаль, з початком повномасштабного вторгнення чимало артистів роз’їхалося, тож зараз їхня чисельність зменшилася до 530 осіб. Тим не менш, впоралися успішно й усі концерти пройшли на високому рівні. Порожніх місць у залі практично не було. За словами Людмили Самчинської, відгукнулися всі, кого запрошували. «Знаю, що враження від концертів дуже приємні та позитивні. Я взагалі пишаюся нашим містом та рівнем культури в ньому. Мені доводиться багато їздити, бачу інші колективи та інші палаци культури, однак, такого, щоб в одному закладі зібралося так багато колективів високого рівня майже ніде немає. Тим паче, наше місто настільки маленьке, чи не одне таке на всю Україну», – пишається пані Людмила.

Що стосується номерів, то, за словами Катерини Селезень, репертуар Палацу культури майже повністю оновився: «У нас змінилися і постановки, і номери. Усю роботу ми спрямовуємо на українські рейки, і в умовах війни, вважаю, це надзвичайно правильним. Запит на українське йде від дітей, від дорослих, від глядачів. Усі концерти складалися на 70% з нового репертуару. У ньому про любов до Батьківщини, до її мальовничої природи, повага до сили наших людей. Окрім того, ми намагаємося вселити у людей віру у те, що все в нас вийде і ми обов’язково переможемо».

Усі концерти були безкоштовними. Глядачі отримували запрошення, а виявити свою солідарність з артистами та Збройними силами України могли добровільними внесками. Зібрані кошти перераховували на рахунок БФ «Берегиня Південь», очільницею якого є керівниця клубу спортивного бального танцю «Натхнення» Людмила Самчинська. З початку війни ця організація взяла на себе велику частину роботи щодо забезпечення наших захисників, біженців, людей, що перебували на окупованих територіях. «За всі шість концертів було зібрано 227 тисяч 613 гривень. Після кожного концерту ми відразу купували необхідне для військових. Придбали запчастини для безпілотників, прилад нічного бачення, тепловізор, рації. Коштів, зібраних під час концертів, не завжди вистачало, тож ми додавали гроші, які нам перераховували працівники атомної станції у рамках благодійної акції «Допомога захисникам України», – каже Людмила Юріївна.

Зараз у Палаці культури – період міжсезоння. Та незабаром розпочнеться новий сезон, на який у керівників закладу великі плани. Вже готують нові проєкти та заходи, запрошують нових учасників. Що ж до благодійних концертів, то цю практику збираються продовжити. Зупинятися не можна, війна не закінчилася, потреби у армії великі, говорить Людмила Самчинська.

Варто зазначити, що однією з умов проведення благодійних концертів є повне дотримання умов безпеки. На випадок повітряної тривоги захід мали призупиняти, забезпечивши евакуацію артистів і глядачів до укриття. Тим не менш, коли виступав «культурний фронт» Південноукраїнської АЕС, сирени мовчали усі шість концертів поспіль. Можливо, мистецтво – це не лише краса та естетика, а й велика сила. Вона набагато потужніша за ракети та танки.

Ірина Павлова