Будівельний штаб у ВП ЮУАЕС: через брак коштів має місце відставання від затверджених термінів реалізації робіт

Комментарии:

На Южно-Українському енергокомплексі 12 червня відбулося виїзне засідання оперативного штабу з реалізації двох інвестиційних проєктів, що втілюються на майданчику ВП ЮУАЕС, - реконструкції системи техводопостачання атомної станції* та добудови Ташлицької ГАЕС**.

Вперше за останні 4 місяці, завдяки пом’якшенню карантинних обмежень, члени штабу зустрілися на майданчику ВП ЮУАЕС. До цього, від початку введення карантину через COVID-19 штаби та наради проводили шляхом відео- та аудіоконференцій.

У нараді під головуванням директора з інвестицій і перспективного розвитку ДП «НАЕК «Енергоатом» Тетяни Амосової традиційно взяли участь представники дирекції компанії, фахівці Южно-Українського енергокомплексу, ПАТ «Юженергобуд» (генеральний підрядчик), ВАТ «Харківський науково-дослідний проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» і ПАТ «Інститут Укргідропроект» (генпроєктувальники).

Робота штабу, як завше, розпочалася з огляду будівельних об’єктів. Над втіленням проєкту реконструкції системи технічного водопостачання щодня працюють понад 200 будівельників. Готовність бризкальних басейнів №1 і №2 нині становить 90%. Основні сили сконцентровано на спорудженні насосної станції для бризкальних басейнів. Тут триває облаштування водозабірної споруди, монтаж металоконструкцій каркасу, насосних агрегатів та інші роботи.

На об’єктах добудови Ташлицької ГАЕС нині задіяно до 40 будівельників. Монтаж гідроагрегату №3 (друга черга ТГАЕС) виконано на 90%, готовність водоводу – 80%. Тривають роботи з монтажу електротехнічного обладнання.

Інтенсивність робіт могла б бути вищою, констатують учасники оперативної наради, але дається взнаки скрутне фінансове становище Енергоатома. «На жаль, заборгованість перед НАЕК «Енергоатом» зростає. На середину цього тижня прострочена заборгованість склала більше 20 млрд грн», - констатувала Тетяна Амосова. Через брак коштів має місце відставання від затверджених термінів реалізації основних будівельних робіт. На об’єктах реконструкції системи технічного водопостачання АЕС воно становить від 15 до 90 діб. Саме з відсутністю фінансування у компанії пов’язане невиконання 2 із 7 пунктів протоколу попереднього засідання штабу. Зокрема, не погашено кредиторську заборгованість за 2019 рік та не забезпечено першочергову оплату заробітної платні підрядчикам. «В таких умовах ми особливо вдячні нашим підрядчикам за те, що зуміли зберегти висококваліфікований персонал і максимально можливі темпи робіт», - наголосила очільниця Дирекції з інвестицій і перспективного розвитку Енергоатома.

На засіданні будівельного штабу вели мову про підготовку документів для отримання можливості міжнародного кредитування добудови Ташлицької ГАЕС, заходи для дотримання встановлених графіків робіт, закупки необхідного обладнання, шляхи погашення заборгованості.

Окрему увагу приділили фінансуванню обов’язкової складової проєкту - соціально-екологічної програми добудови Ташлицької ГАЕС. Загальні витрати на її реалізацію мають скласти 910,6 млн грн. На 1 червня 2020 року виконано робіт на 186 млн грн. Цього року заплановано виділити 31 млн грн. Зокрема передбачене фінансування реконструкції дошкільного навчального закладу №4 «Веселка» у с. Трикратне Вознесенського району, що входить до Переліку об’єктів з реалізації в Миколаївській області проєкту Президента України щодо спорудження шкіл, садочків і стадіонів. Крім цього, за пропозицією управління капітального будівництва Миколаївської ОДА (виконавець робіт), кошти можуть бути направлені на реконструкцію водозабірних споруд для підвищення водозабезпеченості м. Вознесенська та будівництво мостового переходу через річку Південний Буг між селами Костянтинівка Арбузинського району та Богданівка Доманівського району, а саме будівництво берегових частин майбутнього мостового переходу та реконструкція під’їзної автодороги.

Вели мову також про Звіт з оцінки впливу на довкілля (ОВД) завершення будівництва Ташлицької ГАЕС. На сьогодні документ підготовлений та найближчим часом буде переданий на розгляд до профільного міністерства. Паралельно звіт з ОВД буде перевірено на відповідність вимогам європейського законодавства. Такий крок відкриває перспективи фінансування добудови ТГАЕС Європейським інвестиційним банком.

Підбиваючи підсумки роботи штабу, Тетяна Амосова зазначила: «Дуже приємно, що ми знову змогли зустрітися, бо ж будівництво не може вестись у заочному режимі. Маю зазначити, що, незважаючи на таке складне фінансове становище компанії, наше будівництво продовжується. Сьогоднішня повна перевірка графіків будівництва показала певні відставання, які пов’язані з виключно об’єктивними причинами: підрядчик не може закупити матеріали, бо ми не в змозі оплатити кредиторську заборгованість. Проте, за деякими пунктами ми серйозно пішли вперед. Проаналізувавши стан справ, ми дійшли висновку, що якщо фінансова ситуація зміниться на краще, ми зможемо надолужити відставання. Очікуємо на рішення вищих органів щодо наших неплатежів та сподіваємося, що наше будівництво не доведеться зупиняти».

Усі віднайдені рішення та конкретні доручення зафіксують у протоколі штабу. Їх виконання, як завше, буде перевірено на наступному засіданні.

*Проєкт «Реконструкція системи технічного водопостачання. Робота блоків 1.3 на Ташлицькому водосховищі та бризкальних басейнах Южно-Української АЕС» затверджено Кабінетом Міністрів України на початку 2016 року. Його реалізація дозволить уникнути втрат виробництва електроенергії на ЮУАЕС через високу температуру циркуляційної води та зняти обмеження потужності южно-українських енергоблоків, викликані недостатньою охолоджувальною здатністю Ташлицького водосховища в спекотні літні періоди.

Реконструкція системи техводопостачання ЮУАЕС передбачає будівництво 5 бризкальних басейнів, облаштування струменеспрямовуючої споруди (завіси) в акваторії Ташлицького водосховища, а також комплексу споруд для заповнення та підживлення водойми-охолоджувача.

**Високоманеврена Ташлицька ГАЕС - одна зі складових Южно-Українського енергокомплексу, який є єдиним в Україні підприємством з комплексним використанням базових ядерних, а також маневрених гідро- та гідроакумулюючих потужностей. Основне призначення ТГАЕС - виробництво електроенергії для покриття вечірніх і ранішніх піків споживання та використання надмірної нічної енергії.

Спорудження гідроакумулюючої електростанції триває. Наказом президента ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12 березня 2019 «Про затвердження проєкту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС. Введення гідроагрегатів №№ 3-6 (м.Южноукраїнськ Миколаївської області (Коригування)» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 906 МВт.

Інформація про ВП ЮУАЕС

Южно-Український енергетичний комплекс розташований на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною встановленою потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 600 млрд кВт·год електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2015 «Система управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2015 «Система екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.

Управління інформації та громадських зв’язків