Населені пункти зони спостереження ЮУАЕС 2019 року отримають більше 29 млн субвенції

Комментарии:

Уряд визначив обсяг субвенцій для населених пунктів зон спостереження АЕС на поточний рік.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» передбачено бюджетну програму «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження» з обсягом фінансування 137 млн 499,5 тис. грн. Зокрема, населені пункти зони спостереження Южно-Української АЕС отримають 29,1 млн грн. Розпорядником бюджетних коштів є Мінрегіон.

Відповідно до вимог Закону, Уряд ухвалив рішення щодо порядку використання зазначених коштів у 2019 році. Це дозволить місцевим громадам використовувати кошти, призначені для соціально-економічної компенсації ризику населенню, яке проживає на території зон спостереження атомних електростанцій (Постанова Кабінету міністрів України №288 від 3 квітня 2019 року «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження»).

Субвенцію на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження Южно-Української АЕС, на 2019 рік у сумі 29,1 млн грн планується спрямувати до п'яти районів і двох міст Миколаївщини. Зокрема:

обласний бюджет Миколаївської області отримає 8 млн 745 тис. грн,
районний бюджет Арбузинського району – 3 млн 146 тис. грн,
районний бюджет Братського району - 1 млн 580 тис. грн,
районний бюджет Вознесенського району - 2 млн 384 тис. грн,
районний бюджет Доманівського району - 2 млн 896 тис. грн,
районний бюджет Первомайського району - 620 тис. грн,
бюджет м. Вознесенська - 5 млн 407 тис. грн,
бюджет м. Южноукраїнська - 4 млн 373 тис. грн.

Згідно з чинним законодавством субвенція спрямовується бюджетам адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження атомних електростанцій державного підприємства «НАЕК «Енергоатом», перш за все на:

- будівництво та ремонт захисних споруд цивільного захисту, які пройшли відповідно до законодавства технічну інвентаризацію,
- закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду,
- навчання населення користуванню об'єктами спеціальної соціальної інфраструктури і засобами індивідуального захисту органів дихання,
- фінансування в разі потреби об'єктів спеціальної соціальної інфраструктури, в тому числі реалізація проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту таких об'єктів, зокрема навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, об'єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг, систем зв'язку.

Населення територій, на яких діють ядерні установки, має право на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності цих об'єктів відповідно до Закону «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку». Розподіл коштів між бюджетами областей, районів і міст обласного підпорядкування виконується з урахуванням кількості населення, яке проживає в зоні спостереження, та пропорційно до обсягу товарної продукції АЕС.

НАЕК «Енергоатом» - експлуатуюча організація чотирьох діючих АЕС України - сплачує збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зон спостереження атомних електростанцій, починаючи з 2010 року. Розмір збору складає 1% від обсягу реалізації електроенергії, що виробляється на вітчизняних АЕС за відповідний період (без урахування податку на додану вартість). До кінця поточного року Компанія, згідно зі ст. 12 Закону «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та фінансовим планом на 2019 рік має перерахувати на ці цілі 551,238 млн грн.

НАЕК, УІГЗ ВП ЮУАЕС