Главная | Новости | Политика | Бизнес | Криминал | Спорт | Телепрограмма | Автосалон | Досуг | Знакомства | История | Архив | Форум |
[an error occurred while processing this directive]
Cкандал вокруг председателя Верховной Рады Украины

Виктор ГОРБАЧЕВ,
народный депутат Украины

Депутаты Верховной Рады заслушали доклад Григория Омельченко - председателя Временной следственной комиссии Верховной Рады Украины по расследованию обстоятельств убийств журналистов Георгия Гонгадзе, Игоря Александрова, покушения на жизнь народного депутата Украины Александра Ельяшкевича и фактов нарушений государственными деятелями Конституции и законов Украины.

Депутаты 342 голосами утвердили отчет Временной следственной комиссии.

Довожу до сведения избирателей выдержки из стенограммы отчета комиссии.

Доповiдь Григорiя Омельченка

Шановні колеги, 11 липня 2002 року, більше трьох років тому назад, Верховною Радою України була створена ця слідча комісія. Тимчасова слідча комісія була створена у складі 12 народних депутатів України.

За дорученням тимчасової слідчої комісії у серпні 2002 року відповідно до чинного законодавства України та Сполучених Штатів Америки я отримав офіційні свідчення Миколи Мельниченка про обставини зроблених ним аудіозаписів розмов у кабінеті Президента і конкретно, що торкалося Георгія Гонгадзе.

Перед дачею свідчення Микола Мельниченко був попереджений про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показів і відмови від дачі показів і підписав відповідну присягу, яка передбачена регламентом Верховної Ради України говорити лише правду при дачі свідчень. Нами були допитані цілий ряд осіб, в тому числі народні депутати України - Іван Драч, Борис Олійник, Тарас Чорновіл, Олександр Турчинов і цілий ряд осіб, які, прослухавши аудіозаписи Миколи Мельниченка своїх розмов у стінах Адміністрації Президента, однозначно підтвердили, про що мова, і сказали, що це їхні голоси, їхні розмови і ті обставини, які вони розповідають у розмові з Президентом України.

Нами були допитані свідки, мова про яких іде на аудіозаписах, і злочини, вчинені щодо цих осіб, які підтвердили обставини вчинення злочинів.

Зазначу ще одну обставину. Микола Мельниченко пройшов психологічну експертизу в Сполучених Штатах Америки, був допитаний на так званому детекторі брехні, у якому було 14 запитань, і експерти-психологи відповіли однозначно, що Микола Мельниченко говорить правду.

За дорученням тимчасової слідчої комісії як попереднього скликання Верховної Ради, так і нинішнього, був проведений цілий ряд криміналістичних експертиз в Сполучених Штатах Америки та в інших країнах, які однозначно підтвердили, що аудіозаписи, зроблені Миколою Мельниченком, фрагментів тих розмов, які торкаються розслідуваної нами справи, не є монтованими, тобто є автентичними.

Остання заява з цього колишнього голови Служби безпеки України, що за дорученням генерального прокурора, Генеральної прокуратури України експерти Служби безпеки України провели експертизу розмов щодо Георгія Гонгадзе Президента України Кучми та інших осіб, які мали розмову з цього питання. І експерти вже України, відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, провівши експертизу, підтвердили автентичність цих записів і ідентифікували голоси цих осіб, які розмовляли. І встановили, що монтажу немає. Це заявив Олександр Турчинов.

Шановні колеги, ще одна коротенька заява. Було на найвищому рівні розроблено план багатоходовий про знищення в Україні демократичних інститутів, знищення опозиційних засобів масової інформації, аж до фізичного знищення чи психологічного найбільш активніших опозиціонерів до злочинного режиму. Ви пам'ятаєте, що було з "Сільськими вістями", газетами "Товарищ", "Грані", "Інформаційний бюлетень" і так далі.

Микола Мельниченко дав свідчення, в якому заявив, що спочатку весни, з травня колишній глава Адміністрації Президента, нині голова Верховної Ради України систематично клав на стіл Президенту України і доповідав йому про матеріали, надруковані Георгієм Гонгадзе і своїми словами, своїми фразами налаштовував Президента України Кучму проти Георгія Гонгадзе. Ключовою стала розмова між Президентом України Кучмою і главою Адміністрації Володимиром Литвиним, коли за всі ці публікації Президент запропонував порушити кримінальну справу проти Георгія Гонгадзе, так, як йому порадили адвокати. На що Володимир Литвин заявив Президенту Кучмі: "Ні, цього не треба робити. З Георгієм Гонгадзе я знаю що робити, нехай до мене зайде Юрій Кравченко".

Це все на плівках, як і сьогодні, не викликає ніяких сумнівів у їх автентичності, бо підтверджено нашими експертами. Я це наголошую.

Після цієї розмови Президент України Леонід Кучма викликав до себе колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка і віддав відповідні накази, ви все читали, повторювати не буду. І майже щодня Кравченко доповідав, що робиться проти Георгія Гонгадзе, інших опозиційних журналістів, опозиційних видань і так далі.

Коли б ви десятки разів прослухали аудіозаписи розмов міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка і Президента України Леоніда Кучми, ви б побачили, що спочатку Кравченко не хотів йти на насильницькі дії проти Георгія Гонгадзе і весь час відтягував цей момент. Він доповідав, що тут прокололася "наружка", там ще треба допрацювати і так далі. Але Кучма настирливо вимагав вжити відповідних заходів для Георгія Гонгадзе.

Аналіз аудіозаписів, покази свідків, які фігурують на цих аудіозаписах, засвідчують про одне: що це була система тотального стеження, тотальний збір інформації про особисті, інтимні та інші речі відносно практично всіх народних депутатів України, які були в опозиції, лідерів опозиційних партій і опозиційних засобів масової інформації. І майже щодня чи то Кравченко, чи голова Служби безпеки України Деркач доповідали Президенту про результати "прослушок", стеження і так далі.

Зокрема, встановлено і слідчою комісією, і Генеральною прокуратурою України, що по Георгію Гонгадзе працювало понад 30 оперативних працівників міністерства внутрішніх справ.

Шановні колеги! Тимчасовою слідчою комісією були встановлені особи, які 16 вересня 2000 року не лише стежили, а й викрали Георгія Гонгадзе за участю генерала Пукача…

Заступником голови тимчасової слідчої комісії, нині міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком і мною Святославу Піскуну був переданий список осіб, сім чи дев'ять чоловік, і більше того, було розказано, як був викрадений Георгій Гонгадзе. Тому ці особи, які зараз заарештовані, і генерал Пукач, який знаходиться у розшуку, генеральний прокурор Святослав Піскун знав ще з вересня 2003 року. Знав про цих осіб і колишній генеральний прокурор України Геннадій Васильєв, про яких інформувала Служба безпеки України відповідними письмовими дорученнями.

Зробивши аналіз Кримінального кодексу України, проаналізувавши дії кожної з зазначених осіб, про яких я говорив, і проаналізувавши зібрані докази, тимчасова слідча комісія дійшла висновку, що колишній глава Адміністрації Президента України, нині Голова Верховної Ради України є підбурювачем до вчинення злочину щодо Георгія Гонгадзе, який вилився в організацію викрадення Георгія Гонгадзе, що призвело до його смерті.

Тимчасова слідча комісія одноголосно кваліфікувала такі дії Володимира Литвина, які мають ознаки злочину, передбачені статтею 27, це - форма співучасті, і частина третя статті 146 Кримінального кодексу України, що означає - підбурення до організації викрадення журналіста Георгія Гонгадзе, вчиненого організованою групою осіб за попередньою змовою, що спричинило тяжкі наслідки, тобто смерть.

Дії колишнього Президента України Леоніда Кучми тимчасова слідча комісія одноголосно однозначно кваліфікувала, як дії організатора викрадення Георгія Гонгадзе. Організатором нижчого рівня, бо також організував, виконуючи наказ Президента Кучми, був (і комісія кваліфікувала таким же чином його дії - частина третя статті 146, стаття 27 Кримінального кодексу України) покійний міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко.

Тимчасова слідча комісія дійшла висновку, що колишній голова Служби безпеки України Деркач є також підбурювачем до злочину, вчиненого проти Георгія Гонгадзе, і кваліфікувала його дії так, як дії Володимира Литвина. Комісія одноголосно, наголошую, проголосувала: генеральному прокурору України порушити проти цих осіб кримінальну справу за ознаками статті 27, частини третьої статті 46 Кримінального кодексу України, тобто організація та підбурення викрадення журналіста Георгія Гонгадзе, вчиненого організованою групою осіб за попередньою змовою, що спричинило тяжкі наслідки.

Рішення комісії, всі зібрані докази і матеріали були направлені генеральному прокурору Піскуну Святославу Михайловичу ще у вересні 2002 року. Такі ж самі висновки, ці ж всі матеріали повторно були направлені

3 березня 2004 року колишньому генеральному прокурору України Геннадію Васильєву для порушення кримінальної справи проти зазначених осіб.

Тимчасова слідча комісія одноголосно прийняла ухвалу ще у 2002-му і у 2003 роках: звільнити з займаної посади Володимира Литвина, голову Верховної Ради України, розпочати процедуру імпічменту щодо Президента України Кучми, звільнити з займаної посади генерального прокурора Святослава Піскуна.



   

 
Декабрь