23 сентября

Загальна сума боргів на газовому ринку сягнула 114 млрд грн, але у Верховній Раді вже є консенсусний законопроект

6 серпня в Миколаївській облдержадміністрації відбулося засідання штабу з підготовки до нового опалювального сезону 2020-2021 років.

Присутні на ньому представники комунальних та енергетичних компаній обговорили важливі питання, що стосуються заходів з підготовки до зимового періоду.

Однією з проблем, яка ускладнює проведення усіх запланованих заходів в повному обсязі та ставить під загрозу своєчасний і вдалий початок майбутнього опалювального сезону, є наявність заборгованостей одних компаній перед іншими, як за використанні ресурси, так і за надані послуги. Здебільшого, це борги підприємств, які надають споживачам послуги з теплопостачання.

Ця проблема тягнеться роками і не є локальною. Якщо розглядати її у всеукраїнському масштабі, то загальна сума боргів на ринку газу між учасниками сягає 114 мілліардів гривень. Приблизно половина цієї суми - борги тепловиків.

Така астрономічна сума склалась через дві причини: збитковість тарифів постачальників послуг та помилки з боку попередників центральних органів влади у регулюванні галузі. Наразі на газовому ринку боргують всі, крім однієї компанії – монополіста газового ринку НАК «Нафтогаз України».

Вирішити проблему можна двома шляхами – або підвищити тарифи для населення, або прийняти Закон про фінансову стабілізацію газового ринку.

Оздоровити газовий ринок за рахунок різкого підняття цін та тарифів не є раціональним рішенням проблеми, адже це сильно вдарить по гаманцях споживачів енергоресурсів.

Єдине, що може виправити ситуацію, не спричинивши соціального вибуху, це застосування механізму списання безнадійних боргів. Таке рішення запропоновано в консенсусному законопроекті №3800-1, який був ініційований групою депутатів майже з усіх фракцій.

Аналогічне рішення - списати безнадійні борги - вже прийнято на ринку електроенергії. Верховна Рада України ухвалила Закон про списання старих боргів між учасниками ринку і 15 липня його підписав президент.

Прийняття закону Верховною Радою щодо фінансової стабілізації газового ринку не потребуватиме виділення коштів з держбюджету та стабілізує підприємства ТКЕ для сталого проходження опалювального сезону 2020-2021 років. без різкого зростання тарифів та цін. І таким чином підприємства зможуть вчасно провести ремонти та модернізацію систем для підготовки до опалювального періоду.

Просмотров:
comments powered by HyperComments