Рівень Олександрівського водосховища 20,7 метра: про головне

Комментарии:

Продовжуємо надавати відповіді на найпоширеніші запитання щодо добудови Ташлицької ГАЕС у складі Южно-Українського енергокомплексу.

Нагадуємо, що сьогодні в складі гідроакумулюючої електростанції, яка є єдиним регулятором потужності в Південній енергосистемі України, працюють 2 з 6 передбачених гідроагрегатів. Проєкт добудови станції передбачає підняття рівня нижньої водойми ГАЕС до позначки 20,7 м. Фахівці наголошують: більше половини, а саме 46 млн кубометрів з акумульованого запасу води призначатиметься для потреб водокористувачів Миколаївщини.

Ще одна відмінна риса проєкту добудови ТГАЕС – програма соціального розвитку регіону. Її запроваджено два десятиріччя тому разом з відновленням будівництва об’єкта. Тоді такий підхід (одночасне фінансування спорудження промислового об’єкта та соціальних заходів у зоні його впливу) було застосовано вперше в Україні.

Отже, звернімося до сухих цифр та фактів.

Чи реалізується програма розв’язання соціальних і екологічних проблем прилеглих до зони будівництва Ташлицької ГАЕС районів? Її конкретні результати та перспективи?

Кошти на фінансування соціальних і екологічних заходів прилеглих до зони будівництва Ташлицької ГАЕС територій компанія «Енергоатом» направляє протягом двох десятиліть (починаючи з 2001 року).

Відкоригованим проєктом «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС», який одержав позитивний висновок ДП «Укрдержбудекспертиза» від 29.09.2017 № 00-1188-17/ПБ (00-2099-16/ПБ) і затверджений наказом ДП «НАЕК «Енергоатом» від 12.03.2019 № 222, на вирішення соціальних та екологічних питань передбачені кошти в розмірі 910,6 млн грн.

За результатами чергового перегляду проєкту, на вимогу ВП «Южно-Українська АЕС» до переліку заходів соціального та екологічного спрямування додатково внесено два нові напрямки, а саме:

 1. будівництво понтонного мостового переходу через річку Південний Буг між с. Костянтинівка Арбузинського району та с. Богданівка Доманівського району загальною вартістю 59 млн грн;
 2. реконструкція загальноосвітньої школи смт Олександрівка загальною вартістю 19,5 млн грн.

Список заходів є невід’ємною складовою затвердженого проєкту. Станом на 01.01.2020 року фактичне фінансування цього напрямку склало загалом 182 млн грн (без ПДВ), у т.ч. за регіонами:

 • Арбузинський район – 20,9 млн грн;
 • Братський район - 14,2 млн грн;
 • Вознесенський район – 25,2 млн грн;
 • Доманівський район – 28,5 млн грн;
 • Новоодеський район – 11,6 млн грн;
 • Первомайський район – 8,6 млн грн;
 • м. Вознесенськ - 31,5 млн грн;
 • м. Первомайськ – 9,3 млн грн;
 • РЛП «Гранітно-степове Побужжя» - 0,8 млн грн;
 • м. Миколаїв – 8 млн грн;
 • м. Южноукраїнськ – 23,3 млн грн.

Після перерви в будівництві протягом 2008-2018 рр. у 2019 році відновилося фінансування соціальних і екологічних заходів у межах зведеного кошторисного розрахунку.

Фактично в 2019 році на цей напрямок було виділено 26 млн грн (без ПДВ). Зокрема,

- в Арбузинському районі на проєктно-вишукувальні роботи за темою «Водопостачання та водовідведення населених пунктів району» - 0,1 млн грн;

- у Олександрівській ОТГ (Вознесенський район) на реконструкцію ДНЗ №4 по вул. Залізничній, 14 села Трикратне - 4,2 млн грн;

- в місті Вознесенськ на реконструкцію водозабірних споруд для підвищення водозабезпеченості для господарсько-питних потреб – 16,2 млн грн;

- у Доманівському районі на будівництво мостового переходу через річку Південний Буг між селами Костянтинівка Арбузинського району та Богданівка Доманівського району - 5,4 млн грн.

Фактичне виконання робіт у 2019 році склало 19,6 млн грн. Профінансовано 7,4 млн грн. Кредиторська заборгованість станом на 31.12.2019 року становила 12,2 млн грн.

Що стосується мостового переходу між селами Костянтинівка та Богданівка двічі не відбулися торги у зв’язку з відсутністю достатньої кількості учасників (замовник торгів – управління капітального будівництва (УКБ) Миколаївської обласної державної адміністрації (МОДА)).

Нині ДП НАЕК «Енергоатом», перебуваючи в скрутному фінансовому становищі, робить все можливе, щоб знайти шляхи погашення кредиторської заборгованості.

У 2020 році на виконання соціальних та екологічних заходів, пов'язаних з будівництвом Ташлицької ГАЕС, фактично виділено 18 млн грн без ПДВ. Це становить 14% від наявного фінансування спорудження об’єкта в рамках проєкту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» у поточному році. Зокрема, в повному обсязі передбачене фінансування реконструкції дошкільного навчального закладу №4 «Веселка» по вул. Залізничній, 14 в селі Трикратне Вознесенського району Миколаївської області.

За пропозицією УКБ МОДА у відповідності до Генеральної угоди про взаємодію з ВП «Южно-Українська АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» з питань виконання соціальних та екологічних заходів, пов’язаних з будівництвом Ташлицької ГАЕС (№НАЕК 30-12-08-19-05653 від 06.08.2019) до розподілу «Обсяги капітальних вкладень на затвердження розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації на поточний рік» також запропоновано внести реконструкцію водозабірних споруд для підвищення забезпеченості міста Вознесенськ водою для господарсько-питних потреб та реконструкція під’їзної автодороги (вул. Радгоспна) до берегової частини в рамках будівництва мостового переходу через річку Південний Буг між селами Костянтинівка та Богданівка.

Таким чином, ДП НАЕК «Енергоатом» продовжує фінансування соціальних та екологічних заходів прилеглого до будівництва регіону в межах загального проєкту завершення будівництва ТГАЕС.

Валентина Тілуг,
начальник відділу виробничого
планування та звітності УКБ ВП ЮУАЕС

Rambler's Top100